Bebeğiyle Gece Boyunca Saatlerce Uyanık Kalan Anne ve Babanın Uyuması Kullanıcıları İki Böldü

Annelik, özellikle ilk aylarında hayatın en zor dönemlerinden biri olabilir, hem küçük bir bebekle ilgilenmek hem de uykusuzluk ve 9 aylık hamilelikten çıkıp henüz kendine gelememiş bir bünyeyle gerçekten zorlayıcı bir süreç. Lohusalar sosyal yardım aldıkları ölçüde de bu dönemi rahat atlatabiliyor. En büyük sosyal yardım da babadan geliyor. Babalık tabi ki yardım mevkii değil. Ancak ilk dönemlerde bebeğin anneye ihtiyacı daha yoğun olabildiği için babalar, özellikle ülkemizde, duruma adapte olmakta da ya da olmak istemekte sorunlu da olabiliyor. Instagram fenomeni 5 çocuk annesi ‘krystianatiana’nın yayınladığı video da bu açıdan yoğun tartışmalara neden oldu.

Instagram’da “krystianatiana” hesabında 5 çocuklar yaşanan bir aile hayatını milyonlarca kişi takip ediyor. 5. çocuğun yeni doğmuş olması anneliğin ilk dönemleri için de iyi bir gösterge oluyor.

Yeni doğmuş bir bebekle gece boyunca yaşadıklarını anlatan videoda annenin neredeyse 2-3 saatlik o da bölünmüş bir uykuyla geceyi geçirdiğini görüyoruz.

Tüm gece boyunca babanın uyuyor olması ise yorumları bölük pörçük etti. Kimileri babanın bu tavrını sert şekilde eleştirirken, kimileri de babanın tüm gün çalışması argümanını kullandı.

Gerçeklik ise yorumlarda ortaya çıkarken, öncelikle yorumlara bakalım ancak her yeni anneye de bol uyku dileyelim.

Gece boyunca koşturmacayı görüp gözü korkanlar bir yandan,

Babanın yaptığını normalleştirenler bir yandan,

Babayı anlayamayanlar her yandan,

Yükü her daim sırtlanan cefakar kadınlar bir yandan,

Pedagojik yaklaşanlar da diğer yandan yorumladı.

Bu videoda görülen kısımda,

Babaya yüklenmek doğal olurken,

Erkeklerin sabıka kaydı da kabarık olduğu için kolaydı.

Ancak gerçek şuydu ve anne de bunu açıklamıştı: Baba tüm gün diğer çocuklarla ilgilenmiş, yemekleri yapmış, hatta bebekle de ilgilenerek anne gündüz uykusunu almıştı. Yani evde bir görev dağılımı vardı.

sonuçta bu bir sosyal medya içeriğiydi ve gerçeklik, işin görünen kısmı gibi sorgulamaları da beraberinde getiriyordu.

Annenin bebeğiyle geçirdiği geceyi buradan izleyebilirsiniz. Sahi, videoyu kim çekiyordu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x