Baladın’e asitli tehditten böyle yırttı… Yine aynı savunma Odatv derledi: Meczuplar arşivi

Milli voleybolcu ve Filenin Sultanı Hande Baladın’a sosyal medya hesabından tehdit mesajları gönderen sanığa, akıl sağlığının yerinde olmadığı gerekçesiyle herhangi bir ceza verilmedi.

İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mustafa Neşeli ile taraf avukatları katıldı. Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da duruşmada hazır bulundu. Duruşmada, sanığın akıl sağlığına ilişkin Adli Tıp Kurumu raporu okundu.

Sanığın hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığı fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin önemli derecede azaldığı belirtilen raporda, suça ilişkin cezai sorumluluğunun da olmadığı kaydedildi. Rapora karşı beyanı sorulan sanık Neşeli, “Rahatsızdım.” dedi.

Müşteki Hande Baladın’ın avukatı Ece Yetkin yeni rapor alınmasını istedi, TVF avukatı Ceren Nur Tutal davaya katılma talebinde bulundu. Suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle TVF’nin katılma talebi ile ve müşteki avukatının yeni rapor alınması taleplerini reddeden mahkeme, davayı da karara bağladı.

“SANIK SUÇUN SONUÇLARINI ALGILAYAMIYOR”

Sanığın akıl hastalığı nedeniyle üzerine atılı suçun hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamadığına dikkati çeken mahkeme, ayrıca isnat edilen fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin de önemli derecede azalmış olduğunu kaydetti. Mahkeme, bu gerekçelerle sanığa ceza verilmesine yer olmadığı hükmü kurdu.

Sanık Mustafa Neşeli’nin yüksek güvenlikli sağlık kurumlarında koruma ve tedavi altına alınmasını karara bağlayan mahkeme, sağlık kurulunca düzenlenecek raporda, toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığı veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesine kadar sanığın bu durumunun devam etmesini de hükme bağladı.

Duruşmanın ardından gazetecilere konuşan sanık Neşeli’nin avukatı Adnan Mercan, “Ceza verilmemesi gerektiğini baştan beri savunuyorduk. Zaten silahlı tehdit unsurunun hiç oluşmadığını söyledik. Cezasızlık nedenleri de ortaya çıktı, olması gereken bir karar.” ifadelerini kullandı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Mustafa Neşeli’nin, milli voleybolcu Hande Baladın’a sosyal medya hesabından “yüzüne asit atarım” ve “arabanı tararım” şeklinde mesajlar atarak tehdit ettiği öne sürülmüştü.

Sanığın mesajlarının “basit tehdit” suçundan öte, korku ve endişe oluşturduğu ifade edilen iddianamede, “silahla tehdit” suçunun unsurlarının oluştuğu ve söz konusu mesajların farklı zamanlarda aynı suçu işleme amacıyla yapıldığı belirtilmişti. İddianamede, sanığın zincirleme şekilde “kadına karşı silahla tehdit” suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

ODATV MECZUPLAR ARŞİVİNİ DERLEDİ

Atatürk’e yönelik saldırılar, kadınlara yönelik tehdit ve hakaretlerin sıkça gündeme geldiği dönemlerde sanıklar savunmalarında “akli dengem yerinde değil”, “ruh ve sinir hastalığım var” ve benzeri çeşitli iddialarda bulunuyor. Mahkemelerde yapılan bu savunma çeşidiyle şahıslar hastanelerden alınan Adli Tıp Raporu kapsamında tahliye olabiliyor.

Kamuoyuna yansıyan bazı isimler şöyle:

2017 Diyarbakır… Diyarbakır’da Atatürk Anıtı’na elinde çekiçle saldıran 30 yaşındaki İbrahim Yeşil’in de akli dengesinin yerinde olmadığı ileri sürüldü.

2017 Şanlıurfa… Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi; başında sarık bulunan seyyar satıcı Mehmet Malbora, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk büstüne elindeki tahra ile zarar vermeye kalkıştı. Mehmet Malbora’nın akli dengesinin yerinde olmadığı öne sürüldü.

Meczuplar arşivi açıldı… Atatürk saldırganlarının ortak “sığınağı”Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x