Beş asırdan İstanbul manzaraları

İstanbul’un disiplinlerarası sergi mekânı Meşher’in 20 Eylül’de açılan yeni sergisi ‘Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar’ devam ediyor. Ömer Koç Koleksiyonu’ndaki çeşitli nadide eserlerden oluşan sergi, İstanbul’un Osmanlı payitahtı olduğu, 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine uzanan bir zaman dilimini kapsıyor. Şehrin zengin bir görsel kaydı niteliğindeki sergide geniş açılı İstanbul manzaralarını gösteren tablolardan gravürlere, nadir kitaplar ve panoramik fotoğraflardan fotoğraf albümleri, tepsiler, tabaklar, bir dokuma ve hayali manzaralardan oluşan izleme kutularının yer aldığı Yadigâr-ı İstanbul objelerine kadar 100’ün üzerinde eser bulunuyor.

UZMAN İSİMLER VAR

Bu arada küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın, proje danışmanlığını Bahattin Öztuncay’ın üstlendiği serginin kataloğu da yayımlandı. Ömer M. Koç’un sunumuyla başlayan katalogda Sven Becker, Briony Llewellyn, Bahattin Öztuncay ve Claude Piening tarafından kaleme alınan katalog metinleri yer alıyor. Konularında uzman isimlerin katalogdaki yapıtlara ilişkin paylaştığı bilgiler, İstanbul’a geniş bir kadrajdan bakış sunuyor; böylece şehrin tasvirlerindeki çeşitliliğe dikkat çekiliyor.

Kitapta çağlar boyunca gidilmek, görülmek istenen bir cazibe merkezi olan İstanbul’un Boğaz’ı, Haliç’i, tepeleri, sarayları, kuleleri, dik yokuşlarıyla her köşesinde keşfedilecek bir mekân, farklı bir suret sakladığını vurgulayan Ebru Esra Satıcı ve Şeyda Çetin, sergiyi kurgularken bu çok katmanlı şehri anlama çabasına katkı sağlamak için eserlerin birbirleriyle kurdukları ilişkileri ön plana çıkardıklarını aktarıyor:

EN GİZEMLİ ŞEHİR

Katalogda ayrıca Prof. Dr. Zeynep Çelik’in “Biz ki İstanbul şehriyiz, güzelizdir” başlıklı makalesi bulunuyor. İstanbul görünümü etrafında biri görsel, diğeri yazınsal iki sanat biçimini bir araya getiren Çelik, sergideki resimler ve panoramik fotoğraflar ile Nâzım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Tevfik Fikret, Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli Kanık, Halide Edib Adıvar, Suat Derviş, Şükûfe Nihal gibi isimlerin İstanbul betimlemelerini buluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x