Google Bard Artık Resmen Gemini Adını Aldı

Google, Bard yapay zeka sohbet robotunun Gemini olarak yeniden markalanacağını resmen duyurdu. Gemini’nin Pro 1.0 varyantı artık Türkçe de dahil 40’tan fazla dilde ve ülkemiz de dahil 230’dan fazla ülkede mevcut durumda.

Google Başkan Yardımcısı ve Gemini ile Google Asistan deneyimlerinden sorumlu Genel Müdürü Sissie Hsiao, Bard’ın yeniden markalaşmasıyla ilgili şunları söyledi: “Geçen yıl Bard’ı piyasaya sürdüğümüzden bu yana, dünyanın her yerindeki insanlar onu yapay zeka ile tamamen yeni bir şekilde işbirliği yapmak için kullandı; iş görüşmelerine hazırlanmak, kodlarda hata ayıklamak, yeni iş fikirleri için beyin fırtınası yapmak veya geçen hafta duyurduğumuz gibi büyüleyici görüntüler oluşturmak için.

Bard olarak misyonumuz her zaman yapay zeka modellerimize doğrudan erişmenizi sağlamak olmuştur ve Gemini, en yetenekli model ailemizi temsil etmektedir. Bunu yansıtmak için Bard artık sadece İkizler olarak bilinecek.”

Google, yeni ismin yanı sıra Android’de Gemini için bir mobil uygulama yayınladı. Buna başka herhangi bir uygulama gibi erişilebilirken Google Asistan’ı bununla değiştirmeniz mümkün. “Hey Google” demek, Gemini’ye hızlı erişim ve ekranınızda olup bitenleri bağlamsallaştırma yeteneği ile yeni bir katman deneyimi başlatacak. Google ayrıca Gemini uygulamasının zamanlayıcıları ayarlama, arama yapma, ev cihazlarını kontrol etme ve daha fazlası gibi Asistan’ın özelliklerinin çoğunu desteklediğini söylüyor.

iOS tarafında ise iPhone sahipleri Gemini’ye normal Google uygulamasını kullanarak erişebilecekler. Şirket, Android için Gemini uygulamasını ve iOS için Google uygulaması güncellemesini şu anda ABD’deki kullanıcılara sunuyor ve önümüzdeki haftalarda daha fazla ülke bu uygulamayı takip edecek.

Gemini Advanced Ücretli Bir Seçenek Olacak

Google, Gemini’nin ücretli sürümünü de piyasaya sürmeye hazır. Gemini Advanced olarak adlandırılan bu model, Google’ın “en yetenekli, son teknoloji ürünü yapay zeka modeli” Ultra 1.0 tarafından destekleniyor. Şirket, Gemini Advanced’in kod yazma, akıl yürütme, incelikli talimatları takip etme, yaratıcı görevleri tamamlama ve daha fazlası gibi son derece karmaşık görevlerde çok daha yetenekli olduğunu söylüyor. Ayrıca, Gemini Advanced ile daha uzun ve detaylı görüşmeler yapılabilecek.

Gemini Advanced şu anda ülkemizde de dahil olmak ğzere 150’den fazla ülkede İngilizce olarak mevcut. Hizmetin aylık maliyeti ise 719,99 TL. Bunun, Google Drive’da 2 TB gibi ek avantajlar sunan Google One aboneliğine bağlı olduğunu da belirtelim. Ayrıca, Google One AI Premium Planı’nı iki ay boyunca ücretsiz olarak deneme şansına sahipsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x