Karar yazarı Taşgetiren: “Erdoğan’ın ‘Sivil Anayasa’ çağrıları gündem oluşturma mı?

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, Erdoğan’ın son dönemde tekrarladığı “Sivil Anayasa” çağrılarına değinerek, “Acaba Erdoğan’ın yaptığı gerçekten ‘Gündem oluşturma’mı, yoksa ‘Gündemi değiştirme’ eylemi mi? Ya da Erdoğan ‘Halkın gündemi’ni yakalayabiliyor mu?” dedi.

Taşgetiren, “Sivil anayasa” öyle mi?” başlıklı köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan’ın “Sivil anayasa yapalım” çağrısı, “mevcut sistemi de değerlendirelim” söylemine rağmen, gerçekten mevcut sistemde bir restorasyonu hedeflemekte midir?

Muhalefetin “Önce mevcut anayasayı uygula” tepkisi yadırgatıcı değil. Evet, bu sistem, denge ve denetlemeyi önemli ölçüde ıskalamış, nerede ise kuvvetler birliği niteliğine bürünmüş, ama diyelim Cumhurbaşkanı Erdoğan da zaman zaman Meclis’in (Yasama’nın) öneminden, Yargı’nın bağımsızlığına verdikleri değerden bahsediyor, ama denge – denetleme tam da bu alanlarda devre dışı kalıyor. Erdoğan tavır koyduğunda yargı bağımsızlığı da, Meclis denetimi de işlevsiz hale gelebiliyor.

Gündem oluşturma noktasında “Sivil anayasa”nın cazibesini fazla önemsemiş gözüküyor sayın Cumhurbaşkanı. Bu da halkın yaşadığı ekonomik boğulmanın arada sırada “Farkındayız” denilse de oralarda yeterince görülmediği anlamına geliyor. İşte bu sıkıntılı. Vatandaşın yaşadığı daralmayı, bunalmayı yeterince görememek sıkıntılı.

Ben adalet sorununun da yeterince görülmediği gibi bir kanaate sahibim. Görülüp önemsenmiyorsa daha vahim”

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x