“Rota Yanlış Oluşturuldu” Navigasyon Haritaları Güncellenmiyor İddiası

Günümüzde en kısa sürede bir yere varabilmek adına navigasyon kullanıyoruz. Bilmediğimiz sokaklara girmekten çekinmediğimiz haritalar, trafik durumunu da gösterdiğinden zaman ve mesafe kısaltıyor. Ancak bu konuda bir iddiaya göre, Google yaklaşık 5 yıldır Türkiye’den veri alımını durdurdu ve bu yüzden haritalar güncellenmiyor.

Bir yere varmanın en kısa yolu artık navigasyondan geçiyor. Yolları avucumuzun içi gibi bilmeye gerek kalmadı çünkü haritalar trafiği de gösterdiğinden en kısa sürede gideceğimiz yere varabilmemiz için alternatif tüm yolları gösteriyor.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığı iddiaya göre, Google’ın haritaları 2018’de bu yana güncellenmediğinden yanlış yollar da gösterebiliyor.

Haritaların eskidiğini ve navigasyon kullanan sürücülerin gideceklere yere ulaşmakta zorlandığı iddia ediliyor.

Sözer’e konuşan Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan, ‘Google, test edilmiş doğru verileri satın almak yerine haritalarını yapay zeka yardımıyla güncellemeye çalışıyor’ derken, bunun sistemin yanlış çalışmasına yol açtığını belirtti.

Birkaç aracın kural ihlali yapmasıyla yapay zekanın bölgeyi normal yol olarak algıladığını iddia eden Küçükpehlivan, bir de TOGG için açıklama yapıyor.

TOGG’un haritalarının yerli firmaların verileri yerine ithal olduğunu söylerken, bu yüzden döviz ödeme yapıldığını da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x